Všetko o detoxe

Na to, ako detoxikovať naše telo existuje množstvo teórií, vo všeobecnosti sa však zhodujú na nasledovnom:

  1. Dostatočný príjem čistej vody v priebehu celého dňa, ráno nalačno vypite 2dl vlažnej vody s citrónovou šťavou.
  2. Potraviny, koreniny a bylinky s detoxikačným účinkom.
  3. Výživové doplnky s detoxikačným účinkom.
  4. Dostatočný pohyb.
  5. Masáže. Jedná sa o špeciálne typy masáže, pri ktorej sa v masíruje detoxikačný olej, ktorý sa namieša presne podľa potrieb konkrétneho klienta. Tento olej sa vtrie do pokožky a následne po jemnej masáži nasleduje 20 až 30 minútový zábal. Jedná sa o procedúru, ktorú je vhodné opakovať 5 až 10 krát 1 až 2 krát týždenne. Terapiu je vhodné kombinovať s infrasaunou a prístrojovou lymfodrenážou, kde sa nastaví program detoxikácia organizmu.
  6. Saunovanie. Sauna síce v našich končinách nie je až tak obľúbená ako v škandinávskych krajinách, avšak pre detoxikáciu a celkovo dobrý pocit by ste ju mali začať navštevovať. Ak do sauny chodíte, isto potvrdíte príjemné pocity po saunovaní. Sauna je vynikajúca pri odstraňovaní škodlivých látok z tukových buniek. Potením v saune vylúčite z tela organické chemikálie, toxíny z ťažkých kovov, zbytky po liekoch a PCB. Štúdie zistili, že sauna je účinná pri znižovaní symptómov pri artritíde, pomáha pri cukrovke, obezite, hypertenzii a dokonca je nápomocná pri zbavovaní sa závislosti od fajčenia a drog. Pri pravidelnom navštevovaní sauny sa vám poďakuje aj váš kardiovaskulárny systém a zlepšíte si metabolizmus. O chudnutí vďaka saune nemusíme ani písať.
  7. Obklady s ricínovým olejom.
  8. Zázvorový kúpeľ. Zázvor má relaxačné a čistiace účinky a zbavuje telo toxínov. Zázvor podporuje potenie a tým zrýchľuje vyplavovanie zlých látok z tela. Ideálny na detoxikáciu je zázvorový kúpeľ. Ten urobíte jednoducho: naplňte vaňu teplou vodou, do nej pridajte 1-2 polievkové lyžičky sušeného alebo čerstvo nastrúhaného zázvoru. Dobré je pridať šálku jedlej sódy a šálku až dve morskej soli. Môžete pridať esenciálne oleje, najlepšie pre detoxikáciu sú čajovníkový alebo eukalyptový olej. Sóda má protiplesňové účinky a zanechá vašu pokožku veľmi jemnú. Odporúčaná doba kúpeľa je 40 minút, ale čím dlhšie vydržíte, tým lepšie pre vás. Zo začiatku vám môže telo sčervenieť, to je kvôli tomu, že zázvor rozohreje vaše telo a po pár minútach sa začnete potiť a detoxikovať. Po kúpeli nezabúdajte piť veľa vody.
  9. Derivačné kúpele. Podstatou derivačných kúpeľov je osviežovanie pohlavia studenou vodou jemným trením pomocou kúska látky. Túto techniku v rôznych obmenách využíva ľudstvo po tisícročia a objavuje sa aj v náboženských rituáloch, vrátane kresťanských. Pravdepodobne ste sa už stretli s odporúčaním "omývať si pohlavie vlažnou vodou", zabudlo sa však na pôvodný zmysel, ktorým bola očista a ozdravenie organizmu.
  10. Odpočinok. V dnešnom uponáhľanom svete je väčšina z nás denne v jednom kole, ponáhľame sa do práce, z práce, oddychujeme najmä v nákupných centrách a večer pred televíziou. Denný zhon a stres nám nepridáva na psychickej pohode a nie je dobrý ani pre naše telo. Veľa detoxikačných programov odporúča aktivity ako meditácia, cvičenie jógy, tai chi, pilates či masáže. Je dobré pri detoxikácii si vybrať niektoré z nich, ale nepreháňať to. Vynikajúca pre detoxikáciu je aspoň týždňová dovolenka v kľudnom prostredí. Ale aj každý deň po práci by ste si mali nájsť aspoň hodinu pre seba a oddať sa meditácii, čítaniu knihy alebo počúvaniu relaxačnej hudby.